ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ Περιβαλλοντική Αγωγή, σχ. έτος 2004-2005
Περιβαλλοντική Αγωγή, σχ. έτος 2004-2005 Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Δένδη Ιωάννα
Τετάρτη, 21 Απρίλιος 2010 20:25

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής, Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Μαγνησίας

Θέμα: Διαχείριση σκουπιδιών - Ανακύκλωση

Τάξεις: Ε΄ και ΣΤ΄

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Γιόλας Απόστολος, Δένδη Ιωάννα, Κυριαζίδου Κυπαρισσένια, Τριανταφύλλου Βασιλική

Σύνδεση της διατροφής με τη συσκευασία και τα απορρίμματα, οργανικά σουπίδια και κομποστοποίηση,ανακύκλωση πλαστικού,χαρτιού και γυαλιού, καθώς και επαναχρησιμοποίηση συσκευασιών στην καθημερινή μας ζωή, για περιορισμό σκουπιδιών.

Δημιουργήσαμε χαρτοπολτό από εφημερίδες, κατασσκευάσαμε παραδοσιακούς χαρταετούς με εφημερίδα και αλευρόκολλα, κατασκευάσαμε αποκριάτικες μάσκες με εφημερίδες και μπαλόνια και πήραμε μέρος στην αποκριάτικη  παρέλαση του  Δήμου Σκιάθου.  «Θάψαμε» διαφορετικά υλικά στον κήπο του σχολείου για να διαπιστώσουμε τη διαφορά στο χρόνο αφομοίωσής τους απ΄το περιβάλλον  και συγκεντρώσαμε χαρτί από τα σχολεία της Σκιάθου ,καταστήματα και δημόσιες υπηρεσίες τα οποία στείλαμε στη Μονάδα Ανακύκλωσης Xαρτιού  Βόλου.

Επίσης, υιοθετήσαμε την ακτή Κουκουναριών και την καθαρίσαμε σε συνεργασία με τη HELMEPA.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 21 Απρίλιος 2010 20:50